Poznaj Frombork

Frombork to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. To właśnie tutaj żył, tworzył i zmarł wielki Polak i astronom, Mikołaj Kopernik. Planującym wakacje w okolicy, atrakcji, z pewnością nie zabraknie a czas spędzony tutaj będzie przyjemnością dla całej rodziny.

W obiekcie byłej dzwonnicy Wieży Radziejowskiego a dokładniej mówiąc w jej podziemiach znajduje się planetarium. Odwiedzający mogą obejrzeć dokładną mapę sklepienia niebieskiego a także różne ciekawe filmy z zakresu astronomii.

Jeżeli ktoś chciałby w bezchmurną noc popatrzeć w gwiazdy może to zrobić w miejscowości Ronin, znajdującej się zaledwie kilka kilometrów od centrum Fromborka. Zlokalizowany tam Park Astronomiczny organizuje pokazy pod gołym niebie. Nieziemskie emocje gwarantowane!

W gmachu XV-wiecznego szpitala

Obecnie w budynku szpitala, który został wybudowany w XV wieku działa Muzeum Medycyny. Znajdują się w nim przedmioty związane z lecznictwem takie jak: preparaty zawierające ludzie i zwierzęce organy, a także księgi i narzędzie używane w czasie działalności szpitala. W latach działalności szpital przyjmował pacjentów starszych i schorowanych, odpowiadał więc dzisiejszej instytucji hospicjum lub domu spokojnej starości. Do dzisiejszych czasów zachowały się oryginalne freski przedstawiające Jezusa, Maryję i inne dobrze znane święte postacie.

Na jednej ławce z Mikołajem Kopernikiem

Jedną z atrakcji Starego Rynku jest ławeczka, ale nie jest ona zwykła. Od lat siedzi na niej jeden z najbardziej znanych mieszkańców miasta. Mikołaj Kopernik. Tuż obok niej zlokalizowana została fontanna, która została zaprojektowana w taki sposób, by wszystkim kojarzyła się z najważniejszym dziełem astronoma “O obrotach sfer niebieskich”.

To miejsce to istny raj dla każdego, kto kocha sprzęty rolnicze. W bliskiej odległości od Parku Astronomicznego w jednym miejscu pomysłodawcom skansenu Zabytkowych Maszyn i Urządzeń Rolniczych udało się zebrać takie pojazdy, które niedługo mogą odejść do lamusa.

Nie wszyscy preferują aktywną formę wypoczynku. Dla nich też znajdzie się coś przyjemnego. Frombork leży nad Zalewem Wiślanym. Dzięki temu odpoczywający mogą liczyć na mnóstwo atrakcji. Plaża, basen, rejs statkiem lub wodolotem. Zimą istnieje możliwość zabawy na zamarzniętym lodzie.

Co roku w wakacje do Fromborka zjeżdżają się ci, którzy uwielbiają grę na organach, co więcej ta świetnie im wychodzi. Uczestnicy biorący udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej mają niepowtarzalną okazję zagrać na instrumencie pochodzącym z 1683 roku. Jednym z najlepszych w kraju.

Wczasy we Fromborku to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają miejsca nieoczywiste, ale jednocześnie bardzo ciekawe. Można tu pogłębić swoją wiedzę, popatrzeć w gwiazdy marząc o spełnieniu chociaż jednego małego marzenia i posłuchać muzyki rodem z nieba. Takie rzeczy tylko we Fromborku.

Warto zobaczyć to wszystko na własne oczy!